Результати лабораторних досліджень води з джерел нецентралізованого водопостачання на території Харківської області за 2024 рік
11 лютого 2025
✅ За 2024 рік у Харківській області за санітарно-хімічними показниками досліджено 1942 проби води з джерел нецентралізованого водопостачання (колодязі та каптажі джерел), з яких 56,8% не відповідали вимогам ДСанПіН 2.2.4-171-10 «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною».
✔️ У досліджених пробах води виявлені перевищення нормативів за показниками загальної жорсткості, каламутності, кольоровості, окиснюваності, вмісту нітратів, аміаку, хлоридів, сульфатів, сухого залишку, марганцю та заліза.
🔬 За мікробіологічними показниками досліджено 1078 проб води з колодязів та каптажів джерел, з них 45,5% проб не відповідали нормативам.
💧 У м. Харків досліджено 58 проб води з 12-ти каптажів природних джерел (Саржин яр, Манжосів яр, селище Олешки, парк «Юність», «Петренки-1», «Петренки-2», «Петренки-3», «Олексіївська балка», вул. Мінераловодська, 1, вул. Владислава Зубенка, 25, вул. Бучми (2 каптажі).
👉 Відхилення від гігієнічних нормативів за мікробіологічними показниками епідемічної безпеки реєструвались у воді 6 джерел: «Петренки-1», «Петренки-2», «Петренки-3», селище Олешки, парк «Юність», «Олексіївська балка».
✖️ За санітарно-хімічними показниками не відповідала нормативним вимогам вода з каптажів джерел у парку «Юність» (за вмістом нітратів та показником загальної жорсткості) та у селищі Олешки (за вмістом нітратів).
☑️ Пам’ятайте, що необроблена вода з колодязів і джерел, незважаючи на приємний смак, може бути більш небезпечною для здоров’я, ніж водопровідна. Підземні води, які живлять такі джерела, не мають надійного захисту від забруднень хімічного та біологічного походження з поверхні. Перед вживанням воду з колодязів і джерел слід обов’язково кип’ятити, щоб запобігти кишковим інфекційним захворюванням.
⬆️ Для Харківської області є характерним високий вміст нітратів у воді шахтних та трубчастих колодязів. В 55,4% досліджених проб колодязної води вміст нітратів перевищував гранично допустиму концентрацію, іноді до 24 разів. Найвищі концентрації нітратів виявлені у колодязях на територіях Харківського, Чугуївського, Ізюмського, Богодухівського та Лозівського районів.
🌡️ Варто пам’ятати, що нітрати не змінюють смак, колір чи інші властивості води, які може відчути людина. Кип’ятіння або використання звичайних побутових фільтрів не знижує їх концентрацію.
☝️ Нагадуємо, що воду з колодязів та природних джерел категорично не можна використовувати для приготування їжі, пиття та вигодовування немовлят і дітей до 3 років. Навіть при допустимих рівнях нітрати у воді становлять небезпеку для малюків через особливості функціонування дитячого організму, їх кров нездатна переносити необхідну кількість кисню. Тому у дітей перших років життя кисневий голод, пов’язаний з надходженням нітратів, може бути навіть за відсутності клінічних симптомів. Вода для маленьких дітей така ж важлива, як і харчування, тому батьки повинні відповідально підходити до її вибору. Найкращим варіантом є спеціальна фасована вода.