Специфічна профілактика менінгококової інфекції
9 травня 2024
Менінгококова інфекція — інфекційне захворювання, що передається повітряно-краплинним шляхом. Має різні клінічні прояви (від безсимптомного носоглоткового носійства до генералізованих форм із високою летальністю).
Сезонність захворювання припадає на лютий-квітень, коли найбільша скупченість людей у приміщеннях та створюються умови для тривалого зберігання збудника у повітрі.
Джерелом інфекції є хворі на гострий назофарингіт і генералізовані форми або носії збудника, які виділяють менінгококи і не мають запальних змін у носоглотці.
Збудник передається із краплями слизу під час кашлю, чхання, розмови. Близький тривалий контакт з інфікованою людиною-носієм сприяє поширенню хвороби.
Інкубаційний період триває 1–10 днів, в середньому становить 4 дні.
Характерними клінічними ознаками менінгококової інфекції є менінгіт і сепсис.
Захворювання часто супроводжує тріада симптомів: гарячка, головний біль і ригідність потиличних м’язів (неможливість пасивного згинання голови). Досить часто наявні сплутана свідомість, нудота, блювота, світлобоязнь.
Основними профілактичними заходами є раннє виявлення та ізоляція хворих, санація виявлених бактеріальних носіїв, дотримання правил особистої гігієни, санітарно-освітня робота серед населення. У період сезонного підвищення захворюваності рекомендовано обмежити відвідування місць із великим скупченням людей.
Найефективнішим способом профілактики інфекції є вакцинація.
В Україні щеплення від менінгококової інфекції не є обов’язковими відповідно до Календаря профілактичних щеплень. Але його варто отримати для захисту від небезпечної хвороби, яка буде мати серйозні наслідки. Вакцинуватися можна тільки за власні кошти.
В нашій країні доступні дві чотирьохвалентні вакцини:
- Менактра (США) показана дітям від 9 місяців та дорослим до 55 років.
Щеплення роблять за такою схемою:
- вік від 9 до 23 місяців — вакцину вводять двічі з інтервалом у 3 (і більше) місяців;
- вік від 2 до 55 років — щеплення роблять одноразово.
- Німенрикс (Бельгія) підходить дітям від 6 тижнів та дорослим до 55 років.
Щеплення роблять за такою схемою:
- вік від 6 тижнів до 6 місяців двома дозами з інтервалом два місяці, в річному віці проводиться ревакцинація;
- вік від 6 місяців до 1 року – щеплюють два рази (другу ін’єкцію виконують після 12 місяців, з інтервалом не менше 2 місяці після першої);
- Малюків старше 1 року та дорослих щеплюють одноразово.
Обидві вакцини мають однакову ефективність, діють проти менінгококів типу A, C, Y та W-135. Забезпечують формування стійкого імунітету і клітинної пам’яті, попереджаючи розвиток менінгіту до 5 років після вакцинації.
Перед вакцинацією обов’язково треба отримати консультацію сімейного лікаря або лікаря-педіатра.
Вакцинацію від менінгококової інфекції можна проводити в один день з іншими вакцинами (крім вакцини БЦЖ). У такому разі препарати вводяться у різні частини тіла.
Попередити зараження бактерією менінгокока практично неможливо. Але вакцинація проти менінгококової інфекції є ефективним способом профілактики розвитку її небезпечних форм і ускладнень.