Міжнародний день інформування про фетальний алкогольний синдром
8 вересня 2024Щорічно 9 вересня в Україні та Світі проводиться день інформування про фетальний алкогольний синдром плода. Цей стан дитини прямо пов’язаний зі способом життя вагітної матері та наявності в неї шкідливої звички – вживання алкогольних напоїв. Майбутня мати повинна пам’ятати про вплив алкоголю та інших своїх шкідливих звичок на майбутню дитину.
За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я поширеність фетального алкогольного синдрому плода складає 50 випадків на 10 000, або 0,5 %. У випадку регулярного вживання спиртних напоїв жінкою під час вагітності вирогідність народження дитини з даною патологією зростає до 25-45 %. Перинатальний вплив алкоголю залежить від часу, тривалості, характеру та дози вжитого алкоголю, може відрізнятися в залежності від типу клітин і тканин, стадій внутрішньоутробного розвитку. Проте, будь-яка кількість алкоголю може становити небезпеку. Найголовніше, що треба пам’ятати вагітним – безпечної дози алкоголю не існує.
Наслідки внутрішньоутробного впливу алкоголю на здоров’я об’єднані загальним терміном Фетальний алкогольний спектр порушень і складається з 4 ступенів:
- повний фетальний алкогольний синдром;
- частковий фетальний алкогольний синдром;
- розлади нервової системи;
- вроджені дефекти.
Фетальний алкогольний синдром (ФАС) – найважчий прояв фетального алкогольного спектру порушень (ФАСП).
Основні симптоми ФАСП:
- нетипові риси обличчя, такі як гладкий гребінь між носом і верхньою губою;
- затримка фізичного розвитку та низький зріст;
- вади зору і слуху;
- поведінкові проблеми, такі як сильний гнів або спалахи дратівливості;
- порушення пам’яті;
- труднощі з навчанням та увагою, проблеми зі спілкуванням;
- психічні розлади.
Діти, що піддавались дії алкоголю під час вагітності матері, у подальшому мають значно вищий ризик алкогольної залежності.
Найголовніше, що треба пам’ятати вагітним – безпечної дози алкоголю не існує!