Вакцинація від ротавірусної інфекції

Ротавірус є найбільш поширеною причиною діареї в дітей віком від 6 місяців до 4–5 років у всьому світі. Майже кожна дитина до 5-річного віку заражається ротавірусом принаймні один раз.

Джерелом ротавірусної інфекції є хвора людина. Інфікування відбувається фекально-оральним шляхом або під час контакту з предметами, які могли бути забруднені: іграшками, підлогою, меблями, одягом тощо, а також під час їжі.  Одним з методів профілактики є дотримання правил обробки їжі та води, але тільки їх недостатньо для контролю поширення ротавірусної інфекції. Тому основним методом профілактики вважається вакцинація.

В Україні щеплення проти ротавірусної інфекції відносять до рекомендованих, тобто вакцинуватися можна власним коштом в приватних кабінетах щеплень або в закладах охорони здоровʼя, придбавши вакцину в аптечній мережі.

Вакцина захищає немовлят від ротавірусних гастроентеритів і розвитку тяжких форм захворювання. Всесвітня Організація Охорони Здоров’я (ВООЗ) рекомендує вводити першу дозу ротавірусної вакцини якомога швидше після 6-тижневого віку. Для вакцинації від ротавірусної інфекції можна використати одну з двох вакцин, зареєстрованих в Україні та в світі:

Ротарикс (курс дві дози: перша – не раніше 6 тижнів і не пізніше 15 тижнів від народження, друга – до віку 24 тижнів, мінімальний інтервал між дозами складає 4 тижні).

Ротатек (курс 3 дози: перша – не раніше 6 тижнів і не пізніше 12 тижнів від народження. Інтервал між застосуванням доз – не менше 4 тижнів. Бажано, щоб курс вакцинації закінчився до досягнення дитиною віку 20-22 тижні).

Обидві вакцини є оральними, тобто вводяться у вигляді крапель в рот.

За даними ВООЗ вакцини проти ротавірусної інфекції мають високу ефективність: 9 з 10 вакцинованих дітей сформують захист проти тяжкого перебігу хвороби, а 7 з 10 вакцинованих дітей будуть захищені від  захворювання будь-якої тяжкості.

Знайти