Вакцинація проти кашлюку, дифтерії та правцю: чому це важливо?
22 липня 2024Під час війни та природних катаклізмів завжди зростає небезпека поширення інфекцій, адже велика кількість людей втрачають звичні умови життя, перебувають разом в антисанітарних умовах та закритих приміщеннях (наприклад, укриттях), мають високі ризики травмування та забруднення ран.
Збудник дифтерії передається повітряно-крапельним шляхом при розмові, тривалому перебуванні в одному приміщенні та користуванні спільними предметами побуту.
Серед специфічних ознак хвороби – нашарування на мигдаликах, які з перебігом процесу поширюються на піднебіння та можуть утворювати плівки у верхніх дихальних шляхах. Дифтерія небезпечна ускладненнями: асфіксія, параліч дихальної мускулатури, інфекційно-токсичний шок, запалення серцевого м’яза (міокардит), ураження наднирників, пневмонія, кожне з яких може бути смертельним.
Інфікування на правець відбувається через потрапляння збудника у відкриту рану або поріз. Тотальний і дуже сильний спазм усіх м’язів, спричинений правцевим токсином, вкрай важко вилікувати – тому у тих, хто заразився, прогноз зазвичай несприятливий. До смертельних випадків від правцю можуть призвести закупорка головної або однієї з гілок легеневої артерії згустком крові, емболія легеневої артерії, пневмонія, легенева інфекція.
Для кашлюка характерні сльозотеча й почервоніння очей, біль у м’язах, нежить і специфічний тривалий спазматичний кашель. Напади кашлю виглядають характерно: серія сильних кашльових поштовхів, далі пауза в диханні, “реприза”, свистячий вдих. На кашлюк найчастіше хворіють діти до двох років, і для них ця хвороба є найбільш небезпечною. Кашлюк небезпечний ускладненнями, серед яких пневмонії, судоми, набряк мозку, внутрішньочерепні крововиливи, енцефалопатія
Надійним способом запобігти цим інфекціям чи, щонайменше, значно знизити ймовірність їх тяжкого перебігу є вакцинація. Метою щеплення є створення антитоксичного імунітету, який запобігає важкому перебігу хвороб.
Щеплення від цих хвороб входить до національного календаря щеплень, а отже вакцина (АКДП) наявна в медичних закладах та доступна безплатно. Вакцинацію починають робити за національним календарем дітям у віці 2 місяці, а далі в 4, 6 та 18 місяців. Також варто щепитись вагітним жінкам у період з 16 до 32 тижня вагітності, аби захистити антитілами новонароджену дитину.
Першу планову ревакцинацію дорослих за віком та епідеміологічними показаннями, які раніше були щеплені, здійснюють у віці 26 років з подальшою плановою ревакцинацією через кожні 10 років.
Нагадуємо, що країна забезпечена вакциною від кашлюку, дифтерії та правця в достатній кількості.
Пам’ятайте: інфекція стає керованою з моменту застосування вакцинопрофілактики.