Вакцинація дітей з онкологічними захворюваннями

Щеплення онкохворих дітей є важливою темою, оскільки діти з онкологічними захворюваннями мають ослаблену імунну систему через саму хворобу та лікування, таке як хіміотерапія.

Ризик інфекційних хвороб у пацієнтів з онкологічними захворюваннями залежить від оточення, вакцинального анамнезу та рівня імуносупресії.

Вакцинація може допомогти захистити їх від інфекцій, які можуть бути дуже серйозними або навіть смертельними для них.

Ось кілька ключових моментів щодо щеплення онкохворих дітей:

  • План вакцинації для дитини з онкологічним захворюванням має бути індивідуальним і розробленим у співпраці з лікарем-онкологом та імунологом.
  • Живі вакцини не призначають на період проведення хіміотерапії або відкладають на більш пізні терміни. Вакцини проти кору, паротиту та краснухи,  вітряної віспи не рекомендуються для дітей, які проходять хіміотерапію або мають значне імунодефіцитне захворювання.
  • Інактивованими (неживими) вакцинами можна без ризику виникнення побічних реакцій вакцинувати дітей.
  • По можливості необхідно провести вакцинацію  до початку хіміотерапії  або лікування іншими імуносупресивними препаратами, оскільки під час неї імунна відповідь на щеплення буде слабкою, хоча у певних випадках слабка відповідь краще ніж відсутність захисту.

Наприклад, вакцини проти гепатиту В, грипу та пневмококової інфекції, часто є більш безпечними для використання, але можуть бути менш ефективними через ослаблену імунну відповідь. Тому, щоб досягти оптимального захисту від інфекцій, бажано завершити курс щеплень принаймні за 2 тижні до початку імуносупресивної терапії або проводити вакцинацію коли імуносупресивна терапія знаходиться на найнижчому рівні.

  • Важливо також вакцинувати членів сім’ї та близьке оточення дитини для створення “кокону” захисту від інфекцій.

Консультація з лікарем є обов’язковою для розробки оптимального плану вакцинації для дитини з онкологічним захворюванням.

Дотримуйтесь рекомендацій свого медичного закладу та лікаря з питань вакцинації, щоб забезпечити максимальний захист та безпеку для дитини.

Знайти