Шигельоз у дітей
10 липня 2024Влітку значно збільшується вірогідність виникнення гострих кишкових інфекцій, однією з яких є шигельоз, відомий багатьом з нас як дизентерія.
Шигельоз — інфекційне захворювання, збудником якого є мікроорганізми роду Shigella, характеризується переважним ураженням товстого кишківника, виникненням гарячки та діареї. Джерело інфекції — хвора людина або безсимптомний носій. Механізм передачі інфекцій – фекально-оральний, при якому шигели від хворого чи носія потрапляють у зовнішнє середовище, потім з їжею, водою, а також через брудні руки та предмети побуту – у шлунково-кишковий тракт здорової людини, викликаючи захворювання. При потраплянні в організм людини збудник розмножується та виділяє екзотоксини, які викликають як симптоми загальної інтоксикації так і ураження внутрішніх органів. У дітей частіше спостерігається контактно-побутовий шлях передачі.
Інкубаційний період може тривати від кількох годин до тижня, найчастіше складає 2-3 доби. Хвороба починається гостро з підвищення температури до 38–40°С, болю у животі, відсутності апетиту, загальної слабкості. Швидко наростає інтоксикація, яка може супроводжуватися порушенням свідомості, судомами. Характерним симптомом є рідкі випорожнення з домішками слизу та крові.
Ускладнення шигельозу – це виразка слизової оболонки кишківника, перитоніт; кишкові кровотечі; інфекційно – токсичний шок.
Щоб запобігти зараженню, дуже важливо дотримуватися простих і доступних кожному правил:
- уникати контактів з особами, які мають ознаки інфекційного захворювання;
- дотримуватися правил особистої гігієни, гігієни рук;
- дотримуватись термінів та умов зберігання харчових продуктів;
- не купувати харчові продукти в місцях несанкціонованої торгівлі;
- окремо готувати і зберігати сирі та готові до вживання харчові продукти (сире м’ясо, птицю, рибу, овочі, фрукти тощо);
- добре мити перед споживанням овочі, зелень, фрукти та ягоди, а для маленьких дітей ці продукти обов’язково обдавати окропом;
- не використовувати воду з неперевірених джерел, у разі неможливості придбання фасованої води використовувати охолоджену кип’ячену воду (кип’ятити не менше 5 хвилин);
- тримати у чистоті всі поверхні та кухонні прилади, що використовуються для приготування їжі;
- не купатися у несанкціонованих місцях відпочинку та уникати потрапляння в рот води під час купання.
За умови своєчасного звернення та адекватної терапії хворий має всі шанси одужати без негативних наслідків. Рекомендуємо батькам не ігнорувати проблему і вчасно звертатися до лікаря.