Чим небезпечні ентеровірусні інфекції

Часто, повертаючись із відпочинку на морі чи водоймі, виникають захворювання, які супроводжуються лихоманкою, головним болем, діареєю, висипкою. Звернувшись до лікаря – чуємо діагноз «ентеровірусна інфекція». Що це за хвороба та чим вона небезпечна?

Ентеровірусні інфекції – група гострих інфекційних захворювань вірусної етіології, які характеризуються різноманітністю форм та широким поліморфізмом клінічних проявів: від безсимптомного перебігу до тяжких уражень центральної нервової системи, міокарду, шкірних покривів та інших органів і систем.

Збудниками ентеровірусних інфекцій є значна група вірусів, які надзвичайно стійкі у зовнішньому середовищі, добре витримують дію низьких температур, заморожування, нагрівання до 50оС, зберігають свою активність у воді поверхневих водойм і вологому ґрунті (до декількох місяців). При дії високих температур (кип’ятінні) та ультрафіолетового опромінення гинуть швидко.

Джерелом інфекції є лише хвора людина або вірусоносій, який виділяє збудника в довкілля з випорожненнями чи зі слизом верхніх дихальних шляхів, особливо в перші дні хвороби. Передача інфекції частіше відбувається через забруднені руки, при заковтуванні води під час купання у басейнах та відкритих водоймах, менше – під час розмови, кашлю та чхання. Від моменту зараження до появи перших ознак захворювання проходить від 3 до 7 днів. У більшості випадків хвороба розпочинається гостро, підвищується температура тіла до 39-400С, з’являється загальна слабкість, почервоніння та біль у горлі. Згодом, в залежності від клінічної форми, виникають ті чи інші характерні ознаки.

При герпетичній ангіні – з’являються болі при ковтанні, висипка та виразки на мигдаликах, збільшуються та ущільнюються підщелепні лімфатичні вузли. Серозний менінгіт супроводжується лихоманкою з вираженими менінгеальними симптомами, висипкою, схожою на кір. Часто виникають сльозотеча, світлобоязнь, рідкі виділення з носа, при тяжких формах – судоми, парези та паралічі. Кишкова форма протікає з підвищенням температури тіла до 39˚С, наявністю пінистих рідких випорожнень до 5-7 разів на добу з домішками слизу та специфічним неприємним запахом. З’являється неодноразова блювота, здуття, бурчання та болі в животі. Міокардит чи перикардит проявляються болями в області серця, неприємними відчуттями в грудній клітині, загальною слабкістю, лихоманкою. Кон’юнктивіт супроводжується різкими болями в очах,  сльозотечею, набряком повік і склер, гнійними виділеннями з очей. М’язові болі тривають до 7-8 днів. Особливо тяжко протікає захворювання у новонароджених.

Специфічних заходів профілактики ентеровірусних інфекцій не існує.

Щоб уникнути захворювання необхідно:

  • ретельно мити руки з милом перед приготуванням та вживанням їжі, після повернення з вулиці та після кожного відвідування туалету;
  • використовувати для пиття, приготування їжі питну фасовану або кип’ячену воду;
  • ретельно мити та обдавати окропом фрукти та овочі, особливо перед споживанням їх у сирому вигляді;
  • уникати заковтування води під час купання у басейнах та відкритих водоймах;
  • дотримуватись правил респіраторної гігієни: прикривати рот і ніс під час кашлю або чхання за допомогою одноразових серветок та не застосовувати їх повторно; після кожного акту кашлю або чхання мити руки з милом чи обробляти їх спиртовмісним антисептиком.
Знайти